European Cricket League T10 Squads, Schedule, Playing 11, Dream11 Prediction, Live Score and Streaming

Updated on: Feb 5, 2022 10:55 pm IST

  • European Cricket League T10 Squads Schedule

    European Cricket League T10 starts from 7 February, 2022. 30 Teams – Alby Zalmi CF, Austrian Cricket Tigers, Bjorvika, Brescia CC, Brigade, Carlton, Cluj, Dreux, Farmers, GEK, Griffins, HBS Craeyenhout, Helsinki Titans, Indo-Bulgarian, MSC Frankfurt, Malo, Olten CC, Ostend Exiles, Pak I Care, Petersburg Sporting, Prague CC Kings, Punjab Lions CC, Royal Tigers, Star CC, Super Kings, Svanholm, Tunbridge Wells, VOC Rotterdam, Zagreb Sokol, Zeytinburnu Zafer – will be locking horns in 144 matches.

    European Cricket League T10 Squads

    Svanholm squad – Zishan Shah, Abdul Hashmi, Mads Henriksen, Atta Ullah, Saud Munir, Zeeshan Khan, Toqeer Ahmad, Hamid Shah, Abdullah Mahmood, Musa Mahmood, Asad Shah, Said Alam, Moeez Raza

    Tunbridge Wells squad – David Smith, Christian Davis, Chris Williams, Marcus O’Riordan, Bailey Wightman, Ian McLean, Joe McCaffrey, Liam Buttery, Viraj Bhatia, Jonny Shepherdson, Alex Williams, Michael Waller, Mark Mclean, Matt Barker, Hugo Williams

    Austrian Cricket Tigers squad – Mirza Ahsan, Aqib Iqbal, Umair Tariq, Adal Afzal, Tauqir Asif, Imran Asif, Balwinder Singh, Azhar Mehmood, Adeel Tariq, Sikandar Iqbal, Ahmad Chaudhry, Sahel Zadran, Ahsan Yousuf

    Star CC squad – Roshan Vishwanath, Advyth Manepalli, Ansh Trivedi, Jatin Madan, Shiv Karan, Rutvij Thumar, Ranjith Maniarasan, Rahul Shah, Vijay Desai, Murali Ravichandran, Farhad Chinigar, Harpal Virdee, Shiva Balasubramanian,

    Helsinki Titans squad – Aniketh Pusthay, Akhil Arjunan, Abdul Wahid Qureshi, Abdul Ahad Qureshi, Amrik Bhatia, Arun Bhatia, Faheem Nellancheri, Abbas Butt, Khalid Mangal, Obaidullah Sadiqui, Zahidullah Kamal, Zahoor Khan, Zakiullah Kamal, Syed Adnan, Jagmeet Singh

    Dreux squad – Wahid Abdul, Afridi Yaseen, Ahmad Nabi, Muhammad Bhatti, Mohammad Shahzeb, Niaz Hamza, Zahir Ammar,Alexander Harkook, Mohammad Nisar, Ahmadzai Kamran, Mohammad Chowdhury, Umar Khan, Mohammad Wahab-Khan.

    European Cricket League T10 Schedule

    February 7-11 – GROUP A
    England – Tunbridge Wells
    Denmark – Svanholm
    Austria – Austrian Tigers
    Luxembourg – Star CC
    Finland – Helsinki Titans
    France – Dreux

    February 14-18 – GROUP B
    Ireland – Brigade
    Guernsey – Griffins
    Norway – Bjorvika
    Hungary – Royal Tigers Budapest
    Bulgaria – Indo-Bulgarian
    Croatia – Zagreb Sokol

    February 21-25 – GROUP C
    Scotland – Carlton
    Italy – Brescia CC
    Romania – Cluj
    Czech Republic – Prague CC Kings
    Switzerland – Olten
    Turkey – Zeytinburnu Zafer

    February 28-March 4 – GROUP D
    Netherlands – V.O.C. Rotterdam (Reigning Kings)
    Germany – MSC Frankfurt
    Sweden – Alby Zalmi
    Belgium – Ostend Exiles
    Malta – Malta Super Kings
    Russia – Petersburg Sporting

    March 7-11 – GROUP E
    Netherlands – HBS Craeyenhout
    Jersey – Farmers
    Spain – Pak i Care Badalona
    Portugal – Malo
    Greece – GEK Corfu
    Cyprus – Punjab Lions Nicosia

    March 14-18 – CHAMPIONSHIP WEEK – 5 Teams – Double Round Robin and Finals Day

    Winner Group A
    Winner Group B
    Winner Group C
    Winner Group D
    Winner Group E

    WATCH European Cricket League T10 Live Score and Streaming: FanCode app.

    CLICK HERE for European Cricket League T10 Dream11 Prediction

    Previous Article
    Next Article