Categories: Fantasy Cricket
| On May 20, 2021 12:50 PM IST

FanCode ECS T10 Krefeld Squads, Schedule, Playing 11, Dream11 Prediction, Live Score

Share

ECS T10 Krefeld starts from May 17. 10 Teams- Bayer Uerdingen Boosters, MSC Frankfurt, Aachen Rising Stars, Koln Challengers, VfB Gelsenkirchen, Bayer Uerdingen Wolves, Koln CC, Bonn Blue Star, Düsseldorf Blackcaps and DJK SG Solingen- will lock horns in 48 matches.

FanCode ECS T10 Krefeld Squads

Bayer Uerdingen Boosters squad: Ahilan Ravinthran, Anvesh Jandagudem, Pakeetharan Praba, Ankur Tyagi, Ali Abbas Akbar, Gobinath Sribalashanmugan, Kanus Indran, Ahalavan Pius, Shiyamsundar Narayanan, Thinesh Rajakulasingam, Mani Janarthanam, Gobinath Navarathinam, Tharmabalan Veluppillai, Ismin Hameed, Stebin Stephen, Ashok Hardik, Sri Kanth Vaka, Jeyaruban Paramanathan, Aritharan Vaseekaran, Jayakumar Vidhuran, Kumar Mahendran, Sakeshkanth Indran, Ramar Tharmaraj, Balachandran Atchuthan.

MSC Frankfurt squad: Muslim Ashraf, Waheed Ahmed, Sekandar Khan, Nafees Buttar, Adel Khan, Qader Khan, Daud Muhammad, Shahid Afridi, Habib Rahman, Zabiullah Aryoubi,Hamza Sayed Ameer,Waseem Khan, Sajid Khan Afridi, Sultan Ahmad, Wasil Noori.

Aachen Rising Stars squad: Varun Reddy, Sagar Kataria, Asif Rauf, Dhaval Goyani, Javed Khan, Dipankar Banerjee, Mubashar Inayat, Azam Temorai, Safi Khan, Osman Shirzad, Faheem Jan, Ahmad Shirzad, Puneet Atal, Gulistan Muhammad, Asad Abbas.

Koln CC squad: Prateek Dabholkar, Dhruv Patel, Santhoshkumar Sundararaj, Appu Murali, Umang Shah, Sayan Mukhopadhaya, Priyank Mehta, Tejas Morbagal, Dhruv Rathod, Sandheep Ravishankar, Sajeesh Kumar, Lokesh Kamti, Rameez Deshmukh, Irfan Ahmed, Ameya Deshpande, Santosh Kumar, Grinesh Sanghavi, Ashish Makkar, Emerson Rajaratnam, Jimit Patel, Satya Srinivas, Abhilash Miryala, Amit Saini, Asmdin Zadran.

VfB Gelsenkirchen squad: Vignaesh Sankaran, Phanish Rachuru, Swapnil Varhade, Shahidullah Arman, Shrutarv Awasthi, Sivasai Yeesakonu, Anil Kavi, Arvind Raju, Arfan Malik, Rubesh Palaniappan, Nihal Mattoo, Afzal Pathan, Sahalom Dhaly, Mezeyn Kamal, Kamran Khan, Suliman Hugakhil, Mirwali Jabarkheel, Neeraj Hukeri, Ebnimin Qanee, Hammed Ghane Zanei, Mubashir Hussain.

Bayer Uerdingen Wolves squad: Waqas Fatmi, Shujahat Hussain, Rajnish shukla, Shamil Niyas, Omar Sardar, Usman Sardar, Hadi Raza, Humayun Butt, Zain Alam, Abdul Haseeb, Raj Bhushan, Hammad Ashraf, Abdul Rehman Shaikh, Nasib Khushdel, Abhinav Rayal, Taha Hassan, Alim Ullah.

Koln Challengers squad: Kesava Motati, Vijay Rathnavel, Amey Potale, Srinivas Nareshkumar, Nikhil Patil, Rohit Narayanan, Dev Ganatra, Santhosh Mathi, Abdul Ajeez, Ajmal Schinwari, Aravind Muthusubramanian, Akhil Gidadaluria, Sriram Gurumurthy.

Bonn Blue Star squad: Asad Mohammad, Sahir Naqash, MD Shafiullah Kadem, Khurram Ilyas, Hasan Bukhari, Viprendra Joshi, Naeem Akhtar, Manpreet Ghotra, Jawad Azizi, Ranjith Kumar, Rajvinder Singh, Jaspreet Hunjhan, Karanjit Brar, Haron Khan, Vikram Jeet, Farhan Shaukat, Ranjit Singh, Dilshan Rajudeen, Zaheer Abbas, Bryan Rattan, Zaigham Waqas.

Düsseldorf Blackcaps squad: Rahul Srinivas, Muhammad Raheel, Udit Saxena, Jamshed Khan, Kashif Shahab, Harman Singh, Jatin Masiwal, Sudipro Ray, Niraj Patel, Nilay Patel, Venkat Ganesan, Adithya Rao, Oascoroni Ahamed, Benjamin Das, Neeraj Sharma, Abdulmajeed Ahmadzai, Vishal Malik, Praveen Ganesan, Tobias Brucklmeier, Sanil Bhatia.

DJK SG Solingen squad: Nitin Parsi, Kasibatla Sai, Bala Mavillapalli, Murali Prasad, Venkatesh Reddy, Srikanth Thorlikonda, Chandramohan Sivala, Subbu Varanasi, Ramsai Vishnubhotla, Veeru Kolla, Dinesh Chaganti, Chaitanya Puttaparthi, Sai Guntaka, Shiva Goud Anthati, Sisindri Dasari, Srikar Reddy Koteru, Vinay Gari.

FanCode ECS T10 Krefeld Schedule

17th May, Monday

VfB Gelsenkirchen vs Koln Challengers at 12:30 PM

VfB Gelsenkirchen vs Koln Challengers at 02:30 PM

Bayer Uerdingen Boosters vs MSC Frankfurt at 04:30 PM

Bayer Uerdingen Boosters vs MSC Frankfurt at 06:30 PM

18th May, Tuesday

Bayer Uerdingen Boosters vs VfB Gelsenkirchen at 12:30 PM

Bayer Uerdingen Boosters vs VfB Gelsenkirchen at 02:30 PM

MSC Frankfurt vs Aachen Rising Stars at 04:30 PM

MSC Frankfurt vs Aachen Rising Stars at 06:30 PM

19th May, Wednesday

MSC Frankfurt vs Koln Challengers at 12:30 PM

MSC Frankfurt vs Koln Challengers at 02:30 PM

Aachen Rising Stars vs Bayer Uerdingen Boosters at 04:30 PM

Aachen Rising Stars vs Bayer Uerdingen Boosters at 06:30 PM

20th May, Thursday

MSC Frankfurt vs VfB Gelsenkirchen at 12:30 PM

MSC Frankfurt vs VfB Gelsenkirchen at 02:30 PM

Aachen Rising Stars vs Koln Challengers at 04:30 PM

Aachen Rising Stars vs Koln Challengers at 06:30 PM

21st May, Friday

Koln Challengers vs Bayer Uerdingen Boosters at 12:30 PM

Koln Challengers vs Bayer Uerdingen Boosters at 02:30 PM

VfB Gelsenkirchen vs Aachen Rising Stars at 04:30 PM

VfB Gelsenkirchen vs Aachen Rising Stars at 06:30 PM

22nd May, Saturday

Bayer Uerdingen Wolves vs Dusseldorf Blackcaps at 12:30 PM

Bayer Uerdingen Wolves vs Dusseldorf Blackcaps at 02:30 PM

Koln CC vs Bonn Blue Star at 04:30 PM

Koln CC vs Bonn Blue Star at 06:30 PM

24th May, Monday

Bayer Uerdingen Wolves Vs DJK SG Solingen at 12:30 PM

Bayer Uerdingen Wolves Vs DJK SG Solingen at 02:30 PM

Dusseldorf Blackcaps Vs Koln CC at 04:30 PM

Dusseldorf Blackcaps Vs Koln CC at 06:30 PM

25th May, Tuesday

Bayer Uerdingen Wolves Vs Koln CC at 12:30 PM

Bayer Uerdingen Wolves Vs Koln CC at 02:30 PM

Bonn Blue Star vs DJK SG Solingen at 04:30 PM

Bonn Blue Star vs DJK SG Solingen at 06:30 PM

26th May, Wednesday

DJK SG Solingen Vs Dusseldorf Blackcaps at 12:30 PM

DJK SG Solingen Vs Dusseldorf Blackcaps at 02:30 PM

Bayer Uerdingen Wolves Vs Bonn Blue Star at 04:30 PM

Bayer Uerdingen Wolves Vs Bonn Blue Star at 06:30 PM

27th May, Thursday

DJK SG Solingen Vs Koln CC at 12:30 PM

DJK SG Solingen Vs Koln CC at 02:30 PM

Bonn Blue Star Vs Dusseldorf Blackcaps at 04:30 PM

Bonn Blue Star Vs Dusseldorf Blackcaps at 06:30 PM

28th May, Friday

TBD vs TBD (1st Quarter Final) at 12:30 PM

TBC vs TBD (2nd Quarter Final) at 02:30 PM

TBD vs TBD (3rd Quarter Final) at 04:30 PM

TBC vs TBD (4th Quarter Final) at 06:30 PM

29th May, Saturday

TBD vs TBD (Semi-Final 1) at 12:30 PM

TBC vs TBD (Semi-Final 2) at 02:30 PM

TBD vs TBD (Bronze Final) at 05:30 PM

TBC vs TBD (Final) at 07:30 PM


WATCH ECS T10 Krefeld Live Score and Streaming: FanCode app

CLICK HERE for Fancode ECS T10 Krefeld Dream11 Prediction Fantasy Cricket Tips

Kuljyot Singh

A cricket maniac who lives his life like a T20 match, time is short so make the most of it. Always thriving to learn more about cricket writing and obviously being an Indian, a big cricket expert.