Categories: Fantasy Football
| On Jun 1, 2021 5:09 PM IST

Euro 2020 Qualifiers Squads and Schedule – Timings in IST

Share

Euro 2020 Qualifiers Squads and Schedule: The tourney is upon us, and with that comes the excitement, the drama and the heartbreaks. The tournament will be contested across 11 major cities in Europe as 24 football nations battle for the crown. Here’s a list of the squads and the schedule for the mega event.

Euro 2020 Qualifiers Squads

Austria squad

Goalkeepers: Daniel Bachmann, Pavao Pervan, Alexander Schlager

Defenders: David Alaba, Aleksandar Dragovic, Marco Friedl, Martin Hinteregger, Stefan Lainer, Philipp Lienhart, Phillipp Mwene, Stefan Posch, Christopher Trimmel, Andreas Ulmer

Midfielders: Husein Balic, Julian Baumgartlinger, Christoph Baumgartner, Florian Grillitsch, Stefan Ilsanker, Konrad Laimer, Valentino Lazaro, Marcel Sabitzer, Louis Schaub, Xaver Schlager, Alessandro Schopf

Forwards: Marko Arnautovic, Michael Gregoritsch, Sasa Kalajdzic, Karim Onisiwo

Belgium squad

Goalkeepers: Thibaut Courtois, Simon Mignolet, Matz Sels

Defenders: Jan Vertonghen, Toby Alderweireld, Thomas Vermaelen, Thomas Meunier, Jason Denayer, Dedryck Boyata, Leander Dendoncker, Timothy Castagne

Midfielders: Axel Witsel, Kevin De Bruyne, Nacer Chadli, Yannick Carrasco, Youri Tielemans, Thorgan Hazard, Dennis Praet, Hans Vanaken

Forwards: Eden Hazard, Dries Mertens, Romelu Lukaku, Christian Benteke, Michy Batshuayi, Jeremy Doku, Leandro Trossard

Croatia squad

Goalkeepers: Lovre Kalinic, Dominik Livakovic, Simon Sluga

Defenders: Domagoj Vida, Dejan Lovren, Sime Vrsaljko, Borna Barisic, Duje Caleta-Car, Josip Juranovic, Domagoj Bradaric, Mile Skoric, Josko Gvardiol

Midfielders: Luka Modric, Mateo Kovacic, Marcelo Brozovic, Milan Badelj, Mario Pasalic, Nikola Vlasic, Luka Ivanusec

Forwards: Ivan Perisic, Andrej Kramaric, Ante Rebic, Josip Brekalo, Bruno Petkovic, Mislav Orsic, Ante Budimir

Czech Republic squad

Goalkeepers: Tomas Vaclik, Jiri Pavlenka, Ales Mandous

Defenders: Jan Boril, Jakub Brabec, Vladimir Coufal, Ondrej Celustka, Pavel Kaderabek, Tomas Kalas, Ales Mateju, David Zima

Midfielders: Antonin Barak, Vladimir Darida, Adam Hlozek, Tomas Holes, Jakub Jankto, Alex Kral, Lukas Masopust, Jakub Pesek, Tomas Soucek, Petr Sevcik, Michal Sadilek

Forwards: Michael Krmencik, Tomas Pekhart, Patrik Schick, Matej Vydra

Denmark squad

Goalkeepers: Kasper Schmeichel, Jonas Lossl, Frederik Ronnow

Defenders: Simon Kjaer, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard, Joachim Andersen, Mathias Jorgensen, Daniel Wass, Jens Stryger Larsen, Joakim Maehle, Nicolai Boilesen

Midfielders: Chistian Eriksen, Thomas Delaney, Pierre-Emile Hojbjerg, Mathias Jensen, Christian Norgaard, Anders Christiansen

Forwards: Kasper Dolberg, Jonas Wind, Andreas Cornelius, Martin Braithwaite, Robert Skov, Mikkel Damsgaard, Yussuf Poulsen, Andreas Skov Olsen

England squad

This selection will be trimmed down before the June 1 deadline.

Goalkeepers: Dean Henderson, Sam Johnstone, Jordan Pickford, Aaron Ramsdale

Defenders: Trent Alexander-Arnold, Ben Chilwell, Conor Coady, Ben Godfrey, Reece James, Harry Maguire, Tyrone Mings, Luke Shaw, John Stones, Kieran Trippier, Kyle Walker, Ben White

Midfielders: Jude Bellingham, Jordan Henderson, Mason Mount, Kalvin Phillips, Declan Rice, James Ward-Prowse

Forwards: Dominic Calvert-Lewin, Phil Foden, Jack Grealish, Harry Kane, Marcus Rashford, Bukayo Saka, Jadon Sancho, Raheem Sterling, Ollie Watkins

Finland squad

Goalkeepers: Lukas Hradecky, Jesse Joronen, Anssi, Jaakkola

Defenders: Thomas Lam, Paulus Arajuuri, Jere Uronen, Juhani Ojala, Sauli Vaisanen, Nikolai Alho, Daniel O’Shaughnessy, Niko Hamalainen, Leo Vaisanen, Robert Ivanov

Midfielders: Jasin Assehnoun, Onni Valakari, Pyry Soiri, Fredrik Jensen, Joni Kauko, Glen Kamara, Rasmus Schuller, Tim Sparv

Forwards: Teemu Pukki, Lassi Lappalainen, Marcus Forss, Joel Pohjanpalo

France squad

Goalkeepers: Hugo Lloris, Steve Mandanda, Mike Maignan

Defenders: Lucas Digne, Leo Dubois, Lucas Hernandez, Presnel Kimpembe, Jules Kounde, Clement Lenglet, Benjamin Pavard, Raphael Varane, Kurt Zouma

Midfielders: N’Golo Kante, Thomas Lemar, Paul Pogba, Adrien Rabiot, Moussa Sissoko, Corentin Tolisso

Forwards: Wissam Ben Yedder, Karim Benzema, Kingsley Coman, Ousmane Dembele, Olivier Giroud, Antoine Griezmann, Kylian Mbappe, Marcus Thuram

Germany squad

Goalkeepers: Bernd Leno, Manuel Neuer, Kevin Trapp

Defenders: Matthias Ginter, Robin Gosens, Christian Gunter, Marcel Halstenberg, Mats Hummels, Lukas Klostermann, Robin Koch, Antonio Rudiger, Niklas Sule

Midfielders: Emre Can, Leon Goretzka, Ilkay Gundogan, Kai Havertz, Jonas Hofmann, Joshua Kimmich, Toni Kroos, Florian Neuhaus

Forwards: Serge Gnabry, Thomas Muller, Jamal Musiala, Timo Werner, Leroy Sane, Kevin Kolland

Hungary squad

Goalkeepers: Peter Gulacsi, Adam Bogdan, Denes Dibusz, Balazs Toth

Defenders: Gergo Lovrencsics, Adam Lang, Attila Fiola, Willi Orban, Attila Szalai, Szilveszter Hangya, Endre Botka, Akos Kecskes, Bendeguz Bolla, Csaba Spandler

Midfielders: Adam Nagy, Laszlo Kleinheisler, Filip Holender, David Siger, Dominik Szoboszlai, Loic Nego, Daniel Gazdag, Andras Schafer, Tamas Cseri

Forwards: Adam Szalai, Nemanja Nikolic, Roland Sallai, Roland Varga, Kevin Varga, Janos Hahn, Szabolcs Schon

Italy squad

Goalkeepers: Gianluigi Donnarumma, Alex Meret, Salvatore Sirigu

Defenders: Francesco Acerbi, Alessandro Bastoni, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Giovanni Di Lorenzo, Emerson Palmieri, Alessandro Florenzi, Gianluca Mancini, Leonardo Spinazzola, Rafael Toloi

Midfielders: Nicolo Barella, Bryan Cristante, Jorginho, Manuel Locatelli, Lorenzo Pellegrini, Matteo Pessina, Stefano Sensi, Marco Verratti

Forwards: Andrea Belotti, Domenico Berardi, Federico Bernardeschi, Federico Chiesa, Ciro Immobile, Lorenzo Insigne, Matteo Politano

Netherlands squad

Goalkeepers: Jasper Cillessen, Tim Krul, Maarten Stekelenburg

Defenders: Nathan Ake, Daley Blind, Matthijs de Ligt, Stefan de Vrij, Denzel Dumfries, Jurriem Timber, Patrick van Aanholt, Joel Veltman, Owen Wijndal

Midfielders: Frenkie de Jong, Marten de Roon, Ryan Gravenberch, Davy Klaassen, Teun Koopmeiners, Donny van de Beek, Georginio Wijnaldum

Forwards: Steven Berghuis, Luuk de Jong, Memphis Depay, Cody Gakpo, Donyell Malen, Quincy Promes, Wout Weghorst

North Macedonia squad

Goalkeepers: Stole Dimitrievski, Damjan Siskovski, Riste Jankov

Defenders: Stefan Ristovski, Visar Musliu, Egzon Bejtulai, Kire Ristevski, Gjoko Zajkov, Darko Velkovski, Ezdzan Alioski

Midfielders: Arijan Ademi, Enis Bardhi, Stefan Spirovski, Boban Nikolov, Tihomir Kostadinov, Ferhan Hasani, Eljif Elmas, Daniel Avramovski, Darko Curlinov, Marjan Radeski

Forwards: Goran Pandev, Aleksandar Trajkovski, Ivan Trickovski, Vlatko Stojanovski, Krste Velkovski, Milan Ristovski

Poland squad

Goalkeepers: Lukasz Fabianski, Wojciech Szczesny, Lukasz Skorupski

Defenders: Jan Bednarek, Bartosz Bereszynski, Pawel Dawidowicz, Kamil Glik, Michal Helik, Tomasz Kedziora, Kamil Piatkowski, Tymoteusz Puchacz, Maciej Rybus

Midfielders: Przemysław Frankowski, Kamil Jozwiak, Mateusz Klich, Kacper Kozlowski, Grzegorz Krychowiak, Karol Linetty, Jakub Moder (Brighton), Przemyslaw Placheta, Piotr Zielinski

Forwards: Dawid Kownacki, Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Karol Swiderski, Jakub Swierczok

Portugal squad

Goalkeepers: Anthony Lopes, Rui Patrício, Rui Silva

Defenders: Joao Cancelo, Nelson Semedo, Jose Fonte, Pepe, Ruben Dias, Nuno Mendes, Raphael Guerreiro

Midfielders: Danilo Pereira, Joao Palhinha, Ruben Neves, Bruno Fernandes, Joao Moutinho, Renato Sanches, Sergio Oliveira, William Carvalho

Forwards: Pedro Goncalves, Andre Silva, Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Diogo Jota, Goncalo Guedes, Joao Felix, Rafa Silva

Russia squad

Goalkeepers: Anton Shunin, Andrey Lunyov, Yury Dyupin, Matvei Safonov

Defenders: Yuri Zhirkov, Fyodor Kudryashov, Georgi Dzhikiya, Mario Fernandes, Andrei Semyonov, Vyacheslav Karavayev, Igor Diveyev, Roman Yevgenyev, Ilya Samoshnikov

Midfielders: Aleksandr Golovin, Aleksei Ionov, Roman Zobnin, Daler Kuzyayev, Aleksei Miranchuk, Denis Cheryshev, Magomed Ozdoyev, Andrei Mostovoy, Dmitri Barinov, Daniil Fomin, Rifat Zhemaletdinov, Maksim Mukhin, Denis Makarov, Arsen Zakharyan

Forwards: Artem Dzyuba, Anton Zabolotny, Aleksandr Sobolev

Scotland squad

Goalkeepers: Craig Gordon, David Marshall, Jon McLaughlin

Defenders: Nathan Patterson, Stephen O’Donnell, Andy Robertson, Kieran Tierney, Greg Taylor, Liam Cooper, Grant Hanley, Declan Gallagher, Scott McKenna, Jack Hendry

Midfielders: Billy Gilmour, Callum McGregor, Scott McTominay, Stuart Armstrong, John McGinn, John Fleck, David Turnbull

Forwards: Che Adams, James Forrest, Ryan Christie, Ryan Fraser, Lyndon Dykes, Kevin Nisbet

Slovakia squad

Goalkeepers: Martin Dubravka, Marek Rodak, Dusan Kuciak

Defenders: Peter Pekarik, Lubomir Satka, Denis Vavro, Milan Skriniar, Tomas Hubocan, Jakub Holubek

Midfielders: Marek Hamsik, Stanislav Lobotka, Patrik Hrosovsky, Juraj Kucka, Ondrej Duda, Robert Mak, Vladimir Weiss, Laszlo Benes, Lukas Haraslin, Tomas Suslov, Matus Bero, Erik Jirka

Forwards: Michal Duris, Robert Bozenik, David Strelec

Spain squad

Goalkeepers: David de Gea, Robert Sanchez, Unai Simon

Defenders: Aymeric Laporte, Jose Gaya, Jordi Alba, Pau Torres, Eric Garcia, Diego Llorente, Cesar Azpilicueta

Midfielders: Marcos Llorente, Sergio Busquets, Rodri, Pedri, Thiago, Koke, Fabian

Forwards: Dani Olmo, Mikel Oyarzabal, Gerard Moreno, Alvaro Morata, Ferran Torres, Adama Traore, Pablo Sarabia

Sweden squad

Goalkeepers: Karl-Johan Johnsson, Kristoffer Nordfeldt, Robin Olsen

Defenders: Emil Krafth, Victor Lindelof, Marcus Danielson, Martin Olsson, Ludwig Augustinsson, Pontus Jansson, Filip Helander, Mikael Lustig, Andreas Granqvist

Midfielders: Emil Forsberg, Ken Sema, Viktor Claesson, Dejan Kulusevski, Sebastian Larsson, Albin Ekdal, Kristoffer Olsson, Jens-Lys Cajuste, Mattias Svanberg, Gustav Svensson

Forwards: Marcus Berg, Alexander Isak, Robin Quaison, Jordan Larsson

Switzerland squad

Goalkeepers: Yann Sommer, Jonas Omlin, Yvon Mvogo

Defenders: Fabian Schar, Ricardo Rodriguez, Manuel Akanji, Nico Elvedi, Jordan Lotomba, Becir Omeragic, Silvan Widmer, Loris Benito, Kevin Mbabu, Eray Comert

Midfielders: Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri, Steven Zuber, Denis Zakaria, Remo Freuler, Edimilson Fernandes, Djibril Sow

Forwards: Haris Seferovic, Admir Mehmedi, Breel Embolo, Mario Gavranovic, Ruben Vargas, Christian Fassnacht

Turkey squad

Goalkeepers: Ugurcan Cakır, Gokhan Akkan, Altay Bayindir

Defenders: Kaan Ayhan, Caglar Soyuncu, Zeki Celik, Merih Demiral, Umut Meras, Ozan Kabak, Mert Muldur, Ridvan Yilmaz

Midfielders: Ozan Tufan, Hakan Calhanoglu, Okay Yokuslu, Yusuf Yazici, Cengiz Under, Mahmut Tekdemir, Irfan Kahveci, Dorukhan Tokoz, Abdulkadir Omur, Efecan Karaca, Taylan Antalyali, Orkun Kokcu, Halil Akbunar, Kerem Akturkoglu

Forwards: Burak Yilmaz, Kenan Karaman, Enes Unal, Halil Dervisoglu

Ukraine squad

Goalkeepers: Andriy Pyatov, Andriy Lunin, Heorhiy Bushchan, Anatoliy Trubin

Defenders: Mykola Matviyenko, Oleksandr Karavayev, Serhiy Kryvtsov, Eduard Sobol, Vitaliy Mykolenko, Bohdan Mykhaylichenko, Illya Zabarnyi, Oleksandr Tymchyk, Viktor Korniyenko, Denys Popov, Oleksandr Syrota

Midfielders: Andriy Yarmolenko, Yevhen Konoplyanka, Taras Stepanenko, Oleksandr Zinchenko, Ruslan Malinovskyi, Serhiy Sydorchuk, Viktor Kovalenko, Viktor Tsyhankov, Marlos, Yevhenii Makarenko, Mykola Shaparenko, Vitaliy Buyalskyi, Oleksandr Zubkov, Volodymyr Shepelyev, Oleksandr Andriyevskyi, Artem Bondarenko, Bohdan Lyednyev, Heorhiy Sudakov

Forwards: Roman Yaremchuk, Artem Besyedin, Artem Dovbyk

Wales squad

Goalkeepers: Wayne Hennessey, Danny Ward, Adam Davies

Defenders: Connor Roberts, Neco Williams, Chris Gunter, Joe Rodon, Ethan Ampadu, Chris Mepham, Ben Cabango, Ben Davies, Rhys Norrington-Davies, Tom Lockyer

Midfielders: Joe Allen, Joe Morrell, Matthew Smith, Jonny Williams, Aaron Ramsey, Dylan Levitt, Rubin Colwill, Harry Wilson

Forwards: Daniel James, David Brooks, Tyler Roberts, Gareth Bale, Kieffer Moore

Euro 2020 Schedule

Here is the complete list of fixtures and schedule of the Euro 2020. All games will be broadcasted on the Sony Sports Network.

June 12, Saturday (IST)

Group A: Turkey vs Italy (12:30 am)

Group A: Wales vs Switzerland (6:30 pm)

Group B: Denmark vs Finland (9:30pm)

June 13, Sunday (IST)

Group B: Belgium vs Russia (12:30 am)

Group D: England vs Croatia (6:30 pm)

Group C: Austria vs North Macedonia (9:30 pm)

June 14, Monday (IST)

Group C: Netherlands vs Ukraine (12:30 am)

Group D: Scotland vs Czech Republic (6:30 pm)

Group E: Poland vs Slovakia (9:30 pm)

June 15, Tuesday (IST)

Group E: Spain vs Sweden (12:30 am)

Group F: Hungary vs Portugal (9:30 pm)

June 16, Wednesday (IST)

Group F: France vs Germany (12:30 am)

Group B: Finland vs Russia (6:30 pm)

Group A: Turkey vs Wales (9:30 pm)

June 17, Thursday (IST)

Group A: Italy vs Switzerland (12:30 am)

Group C: Ukraine vs North Macedonia (6:30 pm)

Group B: Denmark vs Belgium (9:30 pm)

June 18, Friday (IST)

Group C: Netherlands vs Austria (12:30 am)

Group E: Sweden vs Slovakia (6:30 pm)

Group D: Croatia vs Czech Republic (9:30 pm)

June 19, Saturday (IST)

Group D: England vs Scotland (12:30 am)

Group F: Hungary vs France (6:30 am)

Group F: Portugal vs Germany (9:30 am)

June 20, Sunday (IST)

Group E: Spain vs Poland (12:30 am)

Group A: Italy vs Wales (6:30 pm)

Group A: Switzerland vs Turkey (9:30 pm)

June 21, Monday (IST)

Group C: North Macedonia vs Netherlands (9:30 pm)

Group C: Ukraine vs Austria (9:30 pm)

June 22, Tuesday (IST)

Group B: Russia vs Denmark (12:30 am)

Group B: Finland vs Belgium (12:30 am)

June 23, Wednesday (IST)

Group D: Czech Republic vs England (12:30 am)

Group D: Croatia vs Scotland (12:30 am)

Group E: Slovakia vs Spain (9:30 pm)

Group E: Sweden vs Poland (9:30 pm)

June 24, Thursday (IST)

Group F: Germany vs Hungary (12:30 am)

Group F: Portugal v France (12:30 am, Budapest)

Top two teams from each group as well as the four best third placed teams will head into the Round of 16.

Round of 16 (IST)

June 26, Saturday

2A vs 2B (9:30 pm)

June 27, Sunday (IST)

1A vs 2C (12:30 am)

1C vs 3D/E/F (9:30 pm)

June 28, Monday (IST)

1B vs 3A/D/E/F (12:30 am)

2D vs 2E (21:30 pm)

June 29, Tuesday (IST)

1F vs 3A/B/C (12:30 am)

1D vs 2F (21:30 pm)

June 30, Wednesday (IST)

1E vs 3A/B/C/D (12:30 am)

The winners will advance to the quarterfinals. The teams will have a days rest.

Quarterfinals

July 2, Friday (IST)

QF1: Winner 6 vs Winner 5 (9:30 pm)

July 3, Saturday (IST)

QF2: Winner 4 vs Winner 2 (12:30 am)

QF3: Winner 3 vs Winner 1 (21:30 pm)

July 4, Sunday (IST)

QF4: Winner 8 vs Winner 7 (12:30 am)

The winners from the will then progress to the semifinals. There will a two day break on July 5 and 6.

Semifinals

July 7, Wednesday (IST)

SF1: Winner QF2 vs Winner QF1 (12:30 am)

July 8, Thursday (IST)

SF2: Winner QF4 vs Winner QF3 (12:30 am)

The Finale of Euro 2020 will be contested after a three day rest period.

Final

July 12, Monday (IST)

Winner SF1 vs Winner SF2 (12:30 am)

CLICK HERE for Euro 2020 Dream11 Prediction, Starting XI and News

Walli Siddiqui

Talking, articulating, presenting about a sport or a team you love is quite unparalleled, Hence, you can always find me here. P.S. An avid Manchester United fan.