Hockey World Cup Squads of All Teams (2023)

Updated on: Jan 13, 2023 1:16 pm IST

  • Hockey World Cup Squads

    Hockey World Cup 2023 is underway as the Barabati stadium in Cuttack hosted a spectacular opening ceremony last night. It is a great opportunity for India to showcase its hospitality and demonstrate that they can host mega sporting events.The 15th edition of the World cup is taking place in India for the second consecutive occasion. 16 teams are set to take part in the event which are divided into four groups. All teams have named 18 players along with two traveling reserves. Let’s take a look at their squads:

    1. Argentina squad

    Matias Rey (captain), Tomas Santiago (gk), Emiliano Bosso (gk), Facundo Zarate, Nicolas Della Torre, Nicolas Cicileo, Federico Monja, Juan Ignacio Catan, Santiago Tarazona, Thomas Habif, Agustin Bugallo, Agustin Mazzilli, Nicolas Keenan, Maico Casella, Martin Ferreiro, Lucas Vila, Tomas Domene, Lucas Toscani

    2. Australia squad

    Eddie Ockenden (captain), Josh Beltz, Johan Durst (gk), Nathan Ephraums, Lachlan Sharp, Tom Wickham, Andrew Charter (gk), Jeremy Hayward, Jake Whetton, Aran Zalewski (captain), Tom Craig, Blake Govers, Daniel Beale, Tim Brand, Matthew Dawson, Jake Harvie, Tim Howard, Flynn Ogilvie

    3. France squad

    Victor Charlet (Captain), Arthur Thieffry (gk), Mattéo Desgouillons, Pieter van Straaten, Stanislas Branicki, Gaspard Xavier, Simon Martin-Brisac, Blaise Rogeau, Viktor Lockwood, Charles Masson, Gaspard Baumgarten, François Goyet, Noé Jouin, Jean-Baptiste Forgues, Eliot Curty, Etienne Tynevez, Brieuc Delemazure, Edgar Reynaud (gk)

    4. South Africa squad

    Dayaan Cassiem (captain), Bili Ntuli, Jethro Eustice, Brad Sherwood, Keenan Horne, Connor Beauchamp, Mustapha Cassiem ,Dan Bell, Nic Spooner, Peabo Lembethe, Estiaan Kriek (gk), Ryan Julius, Gowan Jones (gk), Sam Mvimbi, Guy Morgan, Sihle Ngubane, Jacques van Tonder, Tevin Kok

    5. Belgium squad

    Félix Denayer (Captain), Loic Van Doren (gk), Arthur Van Doren, John-John Dohmen, Florent Van Aubel, Sébastien Dockier, Cédric Charlier, Gauthier Boccard, Nicolas De Kerpel, Alexander Hendrickx, Vincent Vanasch (gk), Simon Gougnard, Arthur De Sloover, Loïck Luypaert, Antoine Kina, Victor Wegnez, Tom Boon, Tanguy Cosyns

    6. Germany squad

    Mats Grambusch (captain), Alexander Stadler (gk), Mathias Müller, Lukas Windfeder, Niklas Wellen, Tom Grambusch, Teo Hinrichs, Gonzalo Peillat, Christopher Rühr, Justus Weigand, Marco Miltkau, Martin Zwicker, Hannes Müller, Timur Oruz, Thies Prinz, Moritz Trompertz, Moritz Ludwig, Jean Danneberg (gk)

    7. Japan Squad

    Seren Tanaka (captain), Koji Yamasaki, Shota Yamada, Yusuke Kawamura, Yamato Kawahara, Kentaro Fukuda, Taiki Takade, Takuma Niwa, Raiki Fujishima, Ken Nagayoshi, Hiro Saito, Ryosei Kato, Ryoma Ooka, Masaki Ohashi, Kaito Tanaka, Kisho Kuroda (gk), Masato Kobayashi, Takashi Yoshikawa (gk)

     

    8. South Korea squad

    Lee Namyong (captain), Kim Jaehyeon, Kim Hyeonhong, Kim Kyubeom, Lee Gangsan, Jung Manjae, Hwang Taeil, Lee Jungjun, Seo Inwoo, Ji Woo Cheon, Lee Hyeseung, Kim Jaehan, Kim Sunghyun, Jeong Jun-woo, Lee Seunghoon, Kim Hyeongjin, Jang Jonghyun, Jeon Byungjin

    9. Chile Squad

    Fernando Renz (captain), Araya Augustin, Juan Purcell, Adrian Henriquez, Vicente Goni, Jose Maldonado, Martin Rodriguez, Kay Gesswien, Andres Pizzaro, Juan Amoroso, Jose Hurtado, Filipe Renz, Ignacio Contrado, Raimundo Valenzuela, Axel Ritcher, Axel Troncoso, Nils Strabucchi, Franco Becerra

     

    10. Malaysia squad

    Adrian Albert, Hafizuddin Othman, Hassan Najib, Razie Rahim, Rosli Ramadan, Jalil Marhan, Hamsari Ashran, Sari Faizal, Muhamad Aminudin, Ashari Firan, Shello Silverius, Faiz Jali, Hasan Azuan, Sumantri Norsyafiq, Najmi Jazlan, Shahril Saabah, Mizun Zul Pidaus, Azhar Aminul

    11. Netherlands Squad

    Thierry Brinkman (Captain), Maurits Visser, Lars Balk, Jonas de Geus, Thijs van Dam, Seve van Ass, Jorrit Croon, Terrance Pieters, Floris Wortelboer, Teun Beins, Tjep Hoedemakers, Koen Bijen, Steijn van Heijningen, Pirmin Blaak (gk), Jip Janssen, Tijmen Reijenga, Justen Blok, Derck de Vilder

    12. New Zealand Squad

    Nic Woods (Captain), Dom Dixon (gk), Dane Lett, Simon Child, Nick Ross, Sam Hiha, Kim Kingston, Jake Smith, Sam Lane, Simon Yorston, Aidan Sarikaya, Joe Morrison, Leon Hayward (gk), Kane Russell, Blair Tarrant, Sean Findlay, Hayden Phillips, Charlie Morrison

    13. India squad

    Harmanpreet Singh (Captain), PR Sreejesh (gk), Krishna Pathak (gk), Armanpreet Singh, Surender Kumar, Varun Kumar, Amit Rohidas, Nilam Sanjeep Xess, Manpreet Singh, Hardik Singh, Nilakanta Shar, Shamsher Singh, Vivek Sagar Prasad, Akashdeep Singh, Mandeep Singh, Lalit Kumar Upadhyay, Abhishek, Sukhjeet Singh

    14. England Squad

    David Ames (captain), James Albery, Liam Ansell, Nick Bandurak, Will Calnan, David Condon, David Goodfield, Harry Martin, James Mazarelo (gk), Nick Park, Ollie Payne (gk), Phil Roper, Scott Rushmere, Liam Sanford, Tom Sorsby, Zach Wallace, Jack Waller, Sam Ward

     

    15. Spain Squad

    Marc Miralles (captain), Andreas Rafi, Alejandro Alonso, Cesar Curiel, Xavi Gispert, Borja Lacalle, Álvaro Iglesias, Ignacio Rodríguez, Enrique Gonzalez, Gerard Clapes, Andreas Rafi, Jordi Bonastre, Joaquin Menini, Mario Garin (gk), Marc Reyne, Pepe Cunill, Marc Recasens, Pau Cunill, Marc Vizcaino

     

    16. Wales Squad

    Rupert Shipperley (captain), Toby Reynolds-Cotterill (gk), Rhys Payne(gk), Gareth Furlong, Daniel Kyriakides, Hywel Jones, Ioan Wall, Steve Kelly, Lewis Prosser (captain), Dale Hutchinson, Jacob Draper, Gareth Griffiths, Rhys Bradshaw, Fred Newbold, Ben Francis, Luke Hawker (captain), James Carson, Jack Pritchard

    Hockey World Cup Schedule

    The FIH Men’s Hockey World Cup Kickstarts on 13 january at the Kalinga stadium in Bhubaneshwar with perennial favorites Argentina taking on South Africa. Hosts India, who last made it to the podium 48 years back in 1975, face Spain in their tournament opener at the Birsa Munda stadium in Rourkela. Here is the full schedule of Hockey World Cup Matches:

    1 January 13, Friday Group A Argentina vs South Africa 1:00 PM IST
    2 January 13, Friday Group A Australia vs France 3:00 PM IST
    3 January 13, Friday Group D England vs Wales 5:00 PM IST
    4 January 13, Friday Group D India vs Spain 7:00 PM IST
    5 January 14, Saturday Group C New Zealand vs Chile 1:00 PM IST
    6 January 14, Saturday Group C Netherlands vs Malaysia 3:00 PM IST
    7 January 14, Saturday Group B Belgium vs Korea 5:00 PM IST
    8 January 14, Saturday Group B Germany vs Japan 7:00 PM IST
    9 January 15, Sunday Group D Spain vs Wales 5:00 PM IST
    10 January 15, Sunday Group D England vs India 7:00 PM IST
    11 January 16, Monday Group C Malaysia vs Chile 1:00 PM IST
    12 January 16, Monday Group C New Zealand vs Netherlands 3:00 PM IST
    13 January 16, Monday Group A France vs South Africa 5:00 PM IST
    14 January 16, Monday Group A Argentina vs Australia 7:00 PM IST
    15 January 17, Tuesday Group B Korea vs Japan 5:00 PM IST
    16 January 17, Tuesday Group B Germany vs Belgium 7:00 PM IST
    17 January 19, Thursday Group C Malaysia vs New Zealand 1:00 PM IST
    18 January 19, Thursday Group C Netherlands vs Chile 3:00 PM IST
    19 January 19, Thursday Group D Spain vs England 5:00 PM IST
    20 January 19, Thursday Group D India vs Wales 7:00 PM IST
    21 January 20, Friday Group A Australia vs South Africa 1:00 PM IST
    22 January 20, Friday Group A France vs Argentina 3:00 PM IST
    23 January 20, Friday Group B Belgium vs Japan 5:00 PM IST
    24 January 20, Friday Group B Korea vs Germany 7:00 PM IST
    25 January 22, Sunday Crossover 2nd Pool C vs 3rd Pool D 4:30 PM IST
    26 January 22, Sunday Crossover 2nd Pool D vs 3rd Pool C 7:00 PM IST
    27 January 23, Monday Crossover 2nd Pool A vs 3rd Pool B 4:30 PM IST
    28 January 23, Monday Crossover 2nd Pool B vs 3rd Pool A 7:00 PM IST
    29 January 24, Tuesday Quarter-final 1st Pool A vs Winner 25 4:30 PM IST
    30 January 24, Tuesday Quarter-final 1st Pool B vs Winner 26 7:00 PM IST
    31 January 25, Wednesday Quarter-final 1st Pool C vs Winner 27 4:30 PM IST
    32 January 25, Wednesday Quarter-final 1st Pool D vs Winner 28 7:00 PM IST
    33 January 26, Thursday 9-16 Classification 4th Pool A vs Loser 25 11:30 AM IST
    34 January 26, Thursday 9-16 Classification 4th Pool B vs Loser 26 2:00 PM IST
    35 January 26, Thursday 9-16 Classification 4th Pool C vs Loser 27 4:30 PM IST
    36 January 26, Thursday 9-16 Classification 4th Pool D vs Loser 28 7:00 PM IST
    37 January 27, Friday Semi-final 1 Winner 29 vs Winner 32 4:30 PM IST
    38 January 27, Friday Semi-final 2 Winner 30 vs Winner 31 7:00 PM IST
    39 January 28, Saturday 13-16 Classification Loser 33 vs Loser 34 11:30 AM IST
    40 January 28, Saturday 13-16 Classification Loser 35 vs Loser 36 2:00 PM IST
    41 January 28, Saturday 9-12 Classification Winner 33 vs Winner 34 4:30 PM IST
    42 January 28, Saturday 9-12 Classification Winner 35 vs Winner 36 7:00 PM IST
    43 January 29, Sunday 3rd Place Match Loser 37 vs Loser 38 4:30 PM IST
    44 January 29, Sunday Final Winner 37 vs Winner 38 7:00 PM IST

    Previous Article