Categories: Cricket News
| On Jan 12, 2022 12:51 PM IST

ICC U19 World Cup Squads, Schedule, Playing 11, Dream11 Prediction, Live Score and Streaming

Share

ICC U19 World Cup ODI starts from 14 January. 16 Teams – India, Australia, Afghanistan, Canada, Pakistan, Ireland, South Africa, Bangladesh, Scotland, West Indies, United Arab Emirates, Zimbabwe, Uganda, Sri Lanka, Papua New Guinea and England – will be locking horns in 48 matches.

ICC U19 World Cup Squads

India U-19 World Cup squad: Yash Dhull (c), Harnoor Singh, Angkrish Raghuvanshi, SK Rasheed (vc), Nishant Sindhu, Siddarth Yadav, Aneeshwar Gautam, Dinesh Bana, Aaradhya Yadav, Raj Angad Bawa, Manav Parakh, Kaushal Tambe, RS Hangargekar, Vasu Vats, Vicky Ostwal, Ravikumar, Garv Sangwan.

Travelling Reserves: Rishit Reddy, Uday Saharan, Ansh Gosai, Amrit Raj Upadhyay, Amrit Raj Upadhyay.

Afghanistan squad: Suliman Safi (c), Ijaz Ahmadzai(vc), Mohammad Ishaq(wk) Suliman Arabzai, Bilal Sayeedi, Allah Noor, Muhammadullah, Khyber Wali, Ijaz Ahmad, Izharulhaq Naweed, Noor Ahmad, Faisal Khan, Naweed Zadran, Bilal Sami, Nangyalai Khan, Khalil Ahmad, Abdul Hadi, Bilal Tarin, Shahid Hassani and Younis.

Australia squad: Cooper Connolly (c), Harkirat Bajwa, Aidan Cahill, Joshua Garner, Isaac Higgins, Campbell Kellaway, Corey Miller, Jack Nisbet, Nivethan Radhakrishnan, William Salzmann, Lachlan Shaw, Jackson Sinfield, Tobias Snell, Tom Whitney, Teague Wyllie.

Travelling Reserves: Liam Blackford, Liam Doddrell, Joel Davies, Sam Rahaley, Aubrey Stockdale.

Bangladesh squad: Rakibul Hasan(c), Prantik Nawrose Nabil(vc), Mahfijul Islam, Iftakhar Hossain Ifti, SM Meherob Hasan, Aich Mollah, Abdulla Al Mamun, Gazi Mohammad Tahjibul Islam, Ariful Islam, Md Fahim, Mohammad Musfik Hasan, Ripon Mondol, Md Ashiqur Zaman, Tanzim Hasan Sakib, Naimur Rohman Noyon.

Travelling Reserves: Ahosun Habib Leon, Jishan Alam.

Canada squad: Mihir Patel(c), Anoop Chima, Arjuna Sukhu, Ethan Gibson, Gavin Niblock, Gurnek Johal Singh, Harjap Saini, Jash Shah, Kairav Sharma, Mohit Prashar, Parmveer Kharoud, Sahil Badin, Sheel Patel, Siddh Lad, Yasir Mahmood

Non-travelling Reserves: Ayush Singh, Eran Maliduwapathirana, Ramanvir Dhaliwal, Yash Mondkar.

England squad: Tom Prest (c), Rehan Ahmed, Tom Aspinwall, Sonny Baker, Nathan Barnwell, George Bell, Jacob Bethell, Josh Boyden, James Coles, Alex Horton, Will Luxton, James Rew, James Sales, Fateh Singh, George Thomas.

Travelling Reserves: Josh Baker, Ben Cliff.

Ireland squad: Tim Tector (c), Diarmuid Burke, Joshua Cox, Jack Dickson, Liam Doherty, Jamie Forbes, Daniel Forkin, Matthew Humphreys, Philippe le Roux, Scott Macbeth, Nathan McGuire, Muzamil Sherzad, David Vincent, Luke Whelan, Reuben Wilson.

Travelling Reserve: Robbie Millar.

Non-travelling Reserves: Ryan Hunter, Ewan Wilson.

Pakistan squad: Qasim Akram (c), Abdul Faseeh, Abdul Wahid Bangalzai, Ahmed Khan,Ali Asfand, Arham Nawab, Awais Ali, Faisal Akram, Haseebullah, Irfan Khan Niazi, Maaz Sadaqat, Mehran Mumtaz, Mohammad Shehzad, Rizwan Mehmood, Zeeshan Zameer.

Travelling Reserves: Ghazi Ghori (wk), Mohammad Zeeshan.

Papua New Guinea squad: Barnabas Maha(c), Boio Ray, Sigo Kelly, Malcolm Aporo, Toua Boe, Ryan Ani, Aue Oru, Katenalaki Singi, Christopher Kilapat, Junior Morea, Peter Karoho, Patrick Nou, Rasan Kevau, Karoho Kevau, John Kariko.

Non-travelling Reserves: Vele Kariko, Gata Mika, Api Ila.

Scotland squad: Charlie Peet (c), Jamie Cairns, Christopher Cole, Aayush Dasmahapatra, Olly Davidson, Sam Elstone, Sean Fischer-Keogh, Gabriel Gallman-Findlay, Jack Jarvis, Rafay Khan, Tom Mackintosh, Muhaymen Majeed, Ruaridh McIntyre, Lyle Robertson, Charlie Tear.

South Africa squad: George van Heerden (c), Liam Alder, Matthew Boast, Dewald Brevis, Michael Copeland, Ethan Cunningham, Valentine Kitime, Kwena Maphaka, Gerhard Maree, Aphiwe Mnyanda, Andile Simelane, Jade Smith, Kaden Solomons, Joshua Stephenson, Asakhe Tshaka.

Travelling Reserves: Hardus Coetzer, Ronan Hermann, Caleb Seleka.

Sri Lanka squad: Dunith Wellalage (c), Shevon Daniel, Anjala Bandara, Pawan Pathiraja, Sadisha Rajapaksa, Wanuja Sahan Kumara, Raveen De Silva, Ranuda Somarathne, Malsha Tharupathi, Traveen Mathew, Yasiru Rodrigo, Matheesha Pathirana, Chamidu Wickramasinghe, Vinuja Ranpul, Sakuna Liyanage, Abhisheak Liyanaarachchi, Sadeesh Jayawardena.

Uganda squad: Pascal Murungi (c), Munir Ismail(vc), Akram Nsubuga, Christopher Kidega, Pius Oloka, Joseph Baguma, Matthew Musinguzi, Ronald Omara, Cyrus Kakuru, Asaba Brian, Isaac Sanyu Ategeka, Ronald Opio, Ronald Lutaaya, Edwin Nuwagaba, Juma Miyagi.

UAE squad: Alishan Sharafu (C), Kai Smith, Dhruv Parashar, Punya Mehra, Ronak Panoly, Ali Aamer Naseer, Adithya Shetty, Soorya Sathish, Sailles Jaishankar, Vinayak Vijaya Raghavan, Aayan Khan, Aryansh Sharma, Jash Giyanani, Shival Bawa, Nilansh Keswani

Non-Traveling Reserves: Hassan Khalid, Annant Bhargava, Muhammad Zuhaib, Hamad Mohammed Arshad

West Indies squad: Ackeem Auguste (c), Giovonte Depeiza (vc), Onaje Amory, Teddy Bishop, Carlon Bowen-Tuckett, Jaden Carmichael, McKenny Clarke, Rivaldo Clarke, Jordan Johnson, Johann Layne, Anderson Mahase Matthew Nandu, Shaqkere Parris, Shiva Sankar, Isai Thorne.

Travelling Reserves: Anderson Amurdan, Nathan Edward, Andel Gordon, Vasant Singh, Kevin Wickham.

Zimbabwe squad: Emmanuel Bawa (c), Brian Bennet, David Bennet, Victor Chirwa, Mgcini Dube, Alex Falao, Tendekai Mataranyika, Tashinga Makoni, Connor Mitchell, Steven Saul, Matthew Schonken, Panashe Taruvinga, Matthew Welch, Rogan Wolhuter, Ngenyasha Zvinoera.

Non-travelling Reserves: Aishah Chibanda, Luyanda Mtomba, Tadiwanashe Mwale, Declan Rugg, Tanaka Zvaita.

ICC U19 World Cup Schedule

14 January: West Indies vs Australia, Guyana National Stadium, Guyana (7.30 PM)
14 January: Sri Lanka vs Scotland, Everest Cricket Club, Guyana (7.30 PM)

15 January: Canada vs UAE, Conaree Cricket Center, St Kitts and Nevis (7.30 PM)

Jan 15: India U19 vs South Africa U19 in Providence Stadium, Guyana from 7.30 PM
15 January: Ireland vs Uganda, Everest Cricket Club, Guyana (7.30 PM)
15 January: Pakistan vs PNG, Queens Park Oval, Trinidad and Tobago (7.30 PM)

16 January: Bangladesh vs England, Warner Park Cricket Stadium, St Kitts and Nevis (7.30 PM)
16 January: Afghanistan vs Zimbabwe, Diego Martin Sporting Complex, Trinidad and Tobago (7.30 PM)

17 January: West Indies vs Scotland, Warner Park Cricket Stadium, St Kitts and Nevis (7.30 PM)
17 January: Australia vs Sri Lanka, Conaree Cricket Center, St Kitts and Nevis (7.30 PM)

18 January: England vs Canada, Warner Park Cricket Stadium, St Kitts and Nevis (7.30 PM)
18 January: South Africa vs Uganda, Queens Park Oval, Trinidad and Tobago (7.30 PM)
18 January: Afghanistan vs PNG, Diego Martin Sporting Complex, Trinidad and Tobago (7.30 PM)

19 January: Australia vs Scotland, Conaree Cricket Center, St Kitts and Nevis (7.30 PM)

Jan 19: India U19 vs Ireland U19 in Brian Lara Stadium, Tarouba, Trinidad from 7.30 PM

20 January: England vs UAE, Warner Park Cricket Stadium, St Kitts and Nevis (7.30 PM)
20 January: Bangladesh vs Canada Conaree Cricket Center, St Kitts and Nevis (7.30 PM)
20 January: Pakistan vs Afghanistan, Brian Lara Cricket Academy, Trinidad and Tobago (7.30 PM)
20 January: Zimbabwe vs PNG, Diego Martin Sporting Complex, Trinidad and Tobago (7.30 PM)

21 January: West Indies vs Sri Lanka, Conaree Cricket Center, St Kitts and Nevis (7.30 PM)
21 January: South Africa vs Ireland, Brian Lara Cricket Academy, Trinidad and Tobago (7.30 PM)

22 January: Bangladesh vs UAE, Warner Park Cricket Stadium, St Kitts and Nevis (7.30 PM)

Jan 22: India U19 vs Uganda U19 in Brian Lara Stadium, Tarouba, Trinidad from 7.30 PM
22 January: Pakistan vs Zimbabwe, Queens Park Oval, Trinidad and Tobago (7.30 PM)

Plate and Super League fixtures:

25 January: Pre-quarter finals 1 – A3 vs B4, Queens Park Oval, Trinidad and Tobago (7.30 PM)
25 January: Pre-quarter finals 2 – B3 vs A4, Brian Lara Cricket Academy, Trinidad and Tobago (7.30 PM)

26 January: Pre-quarter finals 3 – C3 vs D4, Queens Park Oval, Trinidad and Tobago (7.30 PM)
26 January: Pre-quarter finals 4 – D3 vs C4, Diego Martin Sporting Complex, Trinidad and Tobago (7.30 PM)
26 January: Super League quarter-final 1 – A1 vs B2, Sir Vivian Richards Cricket Ground, Antigua and Barbuda (7.30 PM)

27 January: Super League quarter-final 2 – D1 vs C2, Coolidge Cricket Ground, Antigua and Barbuda (7.30 PM)

28 January: Super League quarter-final 3 – C1 vs D2, Sir Vivian Richards Cricket Ground, Antigua and Barbuda (7.30 PM)
28 January: Plate Semi-final 1 – Queens Park Oval, Trinidad and Tobago (7.30 PM)
28 January: PPOSF1 – Diego Martin Sporting Complex, Trinidad and Tobago (7.30 PM)

29 January: Plate Semi-final 2 – Queens Park Oval, Trinidad and Tobago (7.30 PM)
29 January: PPOSF2 – Brian Lara Cricket Academy, Trinidad and Tobago (7.30 PM)
29 January: Super League Quarter-final 2 – Coolidge Cricket Ground, Antigua and Barbuda (7.30 PM)

30 January: Loser of SLQF2 vs Loser of SLQF3 – Coolidge Cricket Ground, Antigua and Barbuda (7.30 PM)
30 January: 15th/16th place-playoff, Brian Lara Cricket Academy, Trinidad and Tobago (7.30 PM)
30 January: 13th/14th place-playoff, Diego Martin Sporting Complex, Trinidad and Tobago (7.30 PM)

31 January: Loser of SLQF1 vs Loser of SLQF4 – Coolidge Cricket Ground, Antigua and Barbuda (7.30 PM)
31 January: 11/12th place-playoff – Diego Martin Sporting Complex, Trinidad and Tobago (7.30 PM)
31 January: Final, Plate – Queens Park Oval, Trinidad and Tobago (7.30 PM)

1 February: Semi-Final – Sir Vivian Richards Cricket Ground, Antigua and Barbuda (7.30 PM)

2 February: Semi-Final – Coolidge Cricket Ground, Antigua and Barbuda (7.30 PM)

5 February: Final – Sir Vivian Richards Cricket Ground, Antigua and Barbuda (7.30 PM)


 

WATCH ICC U19 World Cup Live Score and Streaming: Star Sports Network and HotStar app.

CLICK HERE for ICC U19 World Cup Dream11 Prediction