Categories: Cricket
| On Updated : Aug 11, 2020 1:53 AM IST

ECN Czech T10: Match Prediction, Squads, Fixtures, Results, Points Table, Live Streaming, Captain Picks

ECN Czech T10 is scheduled to start on June 13. ECN Czech Super Series T10 League will witness 16 teams participate and fight it out for the league to be played across five weekends. As per ECN Czech T10 Schedule, the tournament will be panned in a set of four separate tournaments. The winner from each tournament will make the top four.

ECN Czech T10 League Match Prediction

Here's another T10 League for Cricket fans to enjoy live action. The tournament will feature the players who have represented Czech Republic National Cricket Team.


ECN Czech T10 Points Table Final (Championship Weekend)

These are the teams who have made it to the championship weekend of ECN Czech Super Series T10.

Team Name Matches Played Won Lost No-result Points
Bohemian CC 00 00 00 00 00
Brno Rangers 00 00 00 00 00
Prague Barbarians Vandals 00 00 00 00 00
Prague Spartans Vanguards 00 00 00 00 00

ECN Czech T10 Squads

Group 1

Prague Barbarian Visigoths: Sumit Pokhriyal, Yashwantha Salian, Prem Nandivada, Sahil Grover, Amritpal Rai, Bilal Samad, Harsha Chaganty, Rahul Rungta, Narayan Achuthan, Piyush Kumar, Ravi Sangam, Chares Thambi, Vedavyas Krishnan, Balasubramanya Imandar, Chandrakumar Meher

United Cricket Club: Neel Patel, Shyamal Joshi, Abhimanyu Singh, Vamsi Elugula, Chaitanya Parchure, Arpan Shukla, Meet Parikh, Amit Pangarkar, Umesh Kanyal, Neelesh Pandit, Saurabh Awati, Pramod Bagauly, Chetan Sharma, Mustafa Nawab, Rjuturaj Magare, Kunal Deshmukh, Shashvat Raizada, Abhishek Deshpande

Bohemian Cricket Club: Muhammad Zubair, Muhammad Nabeel, Saqlain Saqib Mukhtar, Zahid Mehmood, Imran ul Haq, P R Jagtap, Muhammad Usman, G M Hasanat, Javed Iqbal, Ravindra Singh Bist, Abdul Farhad, Sazib Bhuiyan, Rajan Sharma, Ali Waqar, Waheed-ur-Rahman, Waseem Sardar Khan, Arif Javed, Saurabh Kakaria, Haris Hassan

Prague CC Kings: Hilal Ahmad, Sameera Maduranga, Sudesh Wickramaseekara, Arun Ashokan, Prakash Sadasivan, Sivagnanam Gnantheeswaran, Suditha Udugala, Martin Glew, Nishanth Valluru, Sudhir Gladson, Manish Sahijwani, Ramesh Guruswamy

Group 2

Prague CC Knights: Sujith Gopalakrishnan (C), Jinnu Panipichai, Kasi Balakrishnan, Naveen Padmaraju, Mohammed Pooparambil, Vijay Karthikeyan, Eswarmurthi Gopalakrishnan, Mohamed Basha, Dijo Vincent, Karthick Gopalakrishnan, Joseph Johnson, Sone Nerrolipadan, Laxminarayanan Selvan, Kather Amanullah, Charles Croucher, Pavan Sunkara

Prague Spartans Vanguards: Neeraj Tyagi (C), Ghanshyam, Karthik Ekambaram, Ashok Somireddy, Farooq Shaik, Kranthi Venkataswamy, Satyajit Sengupta, Vyshakh Jagannivasan, Parth Bhalodiya, Santhosh Bemmireddy, Shobhit Bhatia, Suhaib Wani, Vineet Mahajan, Prasanna Ganesan.

Vinohrady Biancos: Michael Londesborough (C), Karel Ziegler, Vojtech Hasa, Siddharth Sharma, Ashish Matta, John Corness, Frederick Heydenrych, Kapil Kumar Trinity Moyo, Ben Soucek, Lakshay Sharma, Vatsal Kansara, Nirmal Kumar, Toby Haslam, Ben Boulton Smith, Alex Sirisena, Edward Entwistle, Lukas Fencl.

Vinohrady Rossos: Edward Knowles (C), Chris Pearce, Arshad Yousafzai, Kamal Singh, Venkatesh Margasahayem, Shoumyadeep Rakshit, Ritik Tomar, Siddarth Goud, Mikulas Stary, Kyle Gilham, Paul Taylor, Brigham Smith, Thomas Sturmey, Shaun Dalton, Shubhranshu Chaudhary.

Group 3

BBCC Squad: Krishnamoorthy Velusamy, Ajay Mishra, Rahul Mishra, Anbu Poosakkannu, Praveen Kumar Muthusamy, Uday Kumar, Legi Sam, Philip Butterill, Ritesh Khanna, Ayush Sharma, Arun Natarajan

Prague CC Rooks: Rohit Deshmoyni, Ali Hassan, Shripal Gajjar, Kishan Panchal, Vinod Suthar, Naveen Gunasekaran, Jaydeep Patel, Aakash Parmar, Piyush Baghel, Surya Rengarajan, Keyur Mehta, Jeet Shah, Smit Patel, Kushal Mendon, Avinash Kumar, Mohammed Salih

Prague Barbarians Vandals: Jahanur Hoque, Honey Gori, Sagar Madhireddy, Kushagra Bhatnagar, Pradeep Gangappa, Sabawoon Davizi, Shantanu Kulkarni, Andrew Sim, Divyendra Singh, Uday Gali, Jafar Stooman, Pradeep Balakrishnan, Birendra Kumar, M Sai Vandrasi, Pankaj Kumar

Prague Spartans Mobilizers: Ishan Saraswat, Suresh Babu, Gokul Sai, Arman Bhuiyan, Shanmugham Ravi, Prasad Ramachandran, M Sahadat Hossain, Purvang Trambadia, Ashutosh Arya, Sarthak Bhatta, Mani Paduru, Ketan Pathak, Surya Chembrolu, Vignesh Manohar Kumar, Naveen Purandhar, Vaibhav Naukudkar, Arun Konda, Sukhwinder Singh, Swamy Madhav.

Group 4

Brno Raptors: Jan Hoffmann, Varun Mehta, Mark Smart, Sureshkumar Nagaraj, Muhammad Ansar, Amol Kshirsagar, Machris Dias, Ali Kashif, Basavantaray Madival, Vivek Raxwal, Ajinkya Dhamdhere, Chirag kheradiya, Sudeep Roy, Suresh Ramaro, Sandeep Naidu

Moravian CC: Jilesh Mattakot, Lal Mohan, Rajesh Kusuma, Gireesh Brahmadasan, Manu Paul, Sandip Singh, Syed Abdul-Wahab, Shrivadiraja Ramamurthy, Yograj Sahani, Subin George, Zainul Abid Chakkingal, John Jacob, Sunil Ambar, Anil Paul Chirackal Manavalan, Vineesh Njarekkattil, Premprakash Yadav, Dhanushka Sandaruwan, Om Sharma, Titto Poulose, Felix Irudayadhasan, Ashkar Naduparambil, Jobi Samuel

Brno Raiders: Anzer Khan, Kudzai Chomusora, Praveen Prasad, Aamir Husain, Ganesh Duraisamy, Balaji Subramaniam, Vignesh Surendran, Muzamil Dodhy, Sreekanth Nair, Vijay Bijalwan, Arunkumar Vasudevan, Raghvendra Singh, Dilu Bhusal, Jaipal Singh Rathore, Piyush Tripathi

Brno Rangers: Ushan Guanthilake, Dylan Steyn, Somesekhar Banerjee, Anthony Francis, Saquib Sadiq, Naveed Ahmed, Rohit Ogale, Amit Vyas, Balu Babukuttan, Arun Mathew, Tripurari Kanhya Lal, Rahat Ali, Somsuvro Basu, Vikram Padigala, Sandeep Tiwari


Schedule ECN Czech T10 Today Match

June 13 and June 14 – June Vinor Cricket Ground, Prague

June 13:

1:30 pm – Prague Barbarians Visigoths vs United CC
3:30 pm – Prague Barbarians Visigoths v Bohemian CC
5:30 pm – United CC vs Prague CC Kings
7:30 pm – Bohemian CC vs Prague CC Kings

June 14:

1:30 pm – Bohemian CC vs United CC
3:30 pm – Prague Barbarians Visigoths vs Prague CC Kings
5:30 pm – Eliminator – R2 vs R3
7:30 pm – R1 vs winner of the eliminator

June 20 and June 21 – Velvary Cricket Ground

June 20:

1:30 pm – Prague CC Knights vs Vinohrady Biancos
3:30 pm – Prague CC Knights vs Vnohrady Rossos
5:30 pm – Vinohrady Biancos vs Prague Spartans Biancos
7:30 pm – Vinohrady Rossos vs Prague Spartans Vanguards

June 21:

1:30 pm – Vinohrady Biancos vs Vinohrady Rossos
3:30 pm – Prague CC Kinghs vs Prague Spartans Vanguards
5:30 pm – Eliminator – R2 vs R3
7:30 pm – R1 vs winner of the eliminator

June 27 and June 28 – Vinor Cricket Ground, Prague

June 27:

1:30 pm – Prague CC Rooks vs Prague Spartans Mobilizers
3:30 pm – Prague CC Rooks vs Prague Barbarians Vandals
5:30 pm – Prague Spartans Mobilizers vs Budejovice Barracudas CC
7:30 pm – Prague Barbarians Vandals vs Budejovice Barracudas CC

June 28:

1:30 pm – Prague Spartans Mobilizers vs Prague Barbarians Vandals
3:30 pm – Prague CC Rooks vs Budejovice Barracudas CC
5:30 pm – Eliminator – R2 vs R3
7:30 pm – R1 vs winner of the eliminator

July 4 and July 5 – Brno Cricket Ground

July 4:

1:30 pm – Brno Raptors vs Moravian CC
3:30 pm – Brno Raptors vs Brno Raiders
5:30 pm – Brno Raiders vs Moravian CC
7:30 pm – Brno Rangers vs Brno Raptors

July 5:

1:30 pm – Moravian CC vs Brno Rangers
3:30 pm – Brno Raptors vs Brno Raiders
5:30 pm – Eliminator – R2 vs R3
7:30 pm – R1 vs winner of the eliminator

July 11 and 12 – Vinor Cricket Ground, Prague

July 11:

1:30 pm – Winner Group 1 vs Winner Group 2
3:30 pm – Winner Group 1 vs Winner Group 3
5:30 pm – Winner Group 2 vs Winner Group 4
7:30 pm – Winner Group 3 vs Winner Group 4

July 12:

1:30 pm – Winner Group 2 vs Winner Group 3
3:30 pm – Winner Group 1 vs Winner Group 4
5:30 pm – (Eliminator) R2 vs R3
7:30 pm – R1 vs winner of the eliminator – final

Finnish T20 League: Match Predictions, Squads, Fixtures, Results, Points Table, Live Streaming, Captain Picks


ECN Czech T10 Captain Picks

To be updated

Where to Watch ECN Czech T10 Live Streaming Details

No Indian media has TV broadcasting rights for ECN Czech T10 League. All matches mentioned in the ECN Czech T10 schedule will be streamed live on the Fancode App. The ECN Czech Super Series will also be streamed live on the European Cricket Network

For ECN Czech T10 Dream11 predictions, click here